У Вінниці обговорили, що об’єднує державний борг України та ціну на газ для населення?
23 Січень

У Вінниці обговорили, що об’єднує державний борг України та ціну на газ для населення?

Зовнішній борг України, який на кінець 2018 року складає понад 116,5 мільярдів доларів США, більшою мірою був сформований у період з 2007 до 2013 року. Про це йшлося під час круглого столу «Що об’єднує державний борг України та ціну на газ для населення?», організованого у Вінниці Всеукраїнським рухом проти політичної корупції «Під контролем». Вінничани одноголосно зазначили, що владі починати потрібно з ефективного менеджменту, прозорих механізмів продажу газу на ринку, мінімізації корупційних схем, а лише потім говорити про підвищення тарифів для населення.

IMG_7769 IMG_7765 IMG_7764 IMG_7767
Ростислав Балабан, політолог, зазначив – «МВФ – це міжнародна фінансова установа. Партнерська організація ООН. Його членами є 189 країн світу. Голосують за прийняття рішень представники країн згідно часткам своїх внесків. Так США має 17% голосів. (Може блокувати рішення, але одноосібно прийняти такі не може). Україна почала запозичувати кошти з початку 90-их: 1994-1995 роки – 760 млн., 1995-1998 роки – 1,9 млрд, 1998-2002 групові- 1,5 млрд, 2002-2008 роки- без запозичень, 2008 – 2013роки – 14 млрд, 2014 рік- 4,6 млрд. Найбільші запозичення були за часів уряду Тимошенко і Азарова. Це вже статистика. Звичайно, що позичальник виставляє вимоги.

1

Для України це:
– скорочення видатків;
– реформа енергосектору ;
– оздоровлення банківської сфери;
– боротьба з корупцією.
По факту Пенсійний фонд має діру в розмірі 160 млрд грн і ці гроші десь потрібно брати. Приватизація «заробила» лише біля 500 млн. Доларів. І цих грошей безумовно не вистачає. Хоча вони мають іти на модернізацію, інфраструктуру і таке інше. Темпи розвитку бізнесу не дозволяють збирати такі гроші через податки. Хороша новина. Хоч і повільно , але економіка зростає десь біля 3 %. Тому здорожчення газу є своєрідним оподаткуванням нас всіх. Правда полягає в тому, що енергоносії не будуть дешеві ти ближчі 100 років. Тому політики, які обіцяють здешевлення – це популізм і омана. Дешевий газ може бути при капітуляції перед Москвою і буде він дешевим аж три місяці. Потрібно говорити і дбати про зростання малого і середнього бізнесу! До речі, двом урядам – Яценюка і Гройсмана вдається на не велику частку, але погашати заборгованість».
На заході також була присутня голова правління в Асоціація “ОСББ Вінниччини”- Ельвіра Мрясова, яка зазначила: «Для зменшення споживання газу хоча б на місцевому рівні, потрібно як мінімум привести до ладу та модернізувати мережі теплопостачання комунальних закладів та будівель, якими користуються силові структури, зробити технічне переоснащення внутрішніх мереж, що дасть змогу зменшити компенсації на теплопостачання з місцевого бюджету. Далі звичайно, це модернізація теплових пунктів, внутрішньо будинкових та по-квартирних мереж і обов’язкові енергоефективні заходи, а не просте утеплення зовнішніх стін, що без комплексного підходу не є дієвим. Окрім того, за 4 роки тричі піднімалась ціна на газ. Звичайно, що якісь домогосподарства не подали вчасно використання газу перед черговим підняттям, або ж не сплатити повну суму. Перерахунку за такі куби не було, тобто увесь борг уже рахувався по новій ціні. І якщо припустити хоча б в середньому 300 грн переплати тричі на кількість домогосподарств із розрахунку в середньому з 4 осіб, то будемо мати 9,5 мільярдів гривень, які не зрозуміло де. І це мінімальна цифра. Також не зрозумілим є вперте небажання ВІННИЦЯГАЗ надавати інформацію щодо складової тарифу, надавати відповіді в електронній формі, надавати інформацію щодо походження газу, економічну складову транспортування та початкової точки транспортування, тобто звідки, куди, по якій ціні. Це важливо знати, так як транспортування може бути наприклад з Сумської області по одній ціні, а з Запоріжжя може бути для вінничан дешевше».
Відзначились вінничани і свідомим підходом до вирішення проблемних питань тарифів. «На сайті Вінницягаз ми побачили протокол «публічного» обговорення тарифів та погодження необхідності його підвищення. В документі зазначена і мізерна кількість представників громадськості – 12 осіб» – розповіла учасникам голова громадської організації «Філософія Серця» Юлія Грига. «Тому ми пропонуємо провести альтернативні обговорення із запрошенням представників місцевої влади і Вінницгазу та надіслати протокол до НКРЕКП. Не можна на залишатись осторонь, поки на підставі фейкових протоколів нам будуть необґрунтовано піднімати тарифи» – зазначила Юлія.