20 Червень

Безкоштовні ліки – реальність чи міф?

ГО «Центр громадської активності «Результат» вже писали про доступність безкоштовних ліків у лікарнях Вінниці, адже з уст чиновників різного рівня періодично лунає інформація про те, що держава та місцеві бюджети виділяють значні кошти на закупівлю лікарських засобів на потреби хворих. Проте виникає питання – хто і за якою процедурою отримує ці безкоштовні ліки?

Увагу активістів привернув пост у мережі Facebook вінничанки – Катерини Коваленко, син якої потрапив до реанімації Вінницької обласної клінічної дитячої інфекційної лікарні наприкінці квітня з симптомами менінгіту.

1

Як зазначає мама хлопчика далі у пості, усі ліки, що були необхідні дитині, вона закупала за власний рахунок. Жодних безкоштовних ліків в лікарні їй не надали. За словами Катерини Коваленко, вона мусила купувати усе сама, включаючи шприци та рукавички, не говорячи вже про ліки. Загальна сума витрат на лікування сина – 1335 грн. «Це мінімальна сума, яку я потратила з 29 квітня по 4 травня, 5 травня почали видавати безкоштовні ліки. І плюс ще 120 грн – тест на ротавірус» – говорить Катерина Коваленко.

2

Ми подали запит до лікарні, щоб дізнатись, які залишки ліків були наявні станом на 28 квітня – 8 травня 2017 р. Також на сайті Вінницької обласної клінічної дитячої інфекційної лікарні можна знайти відповідну інформацію, яка щотижня оновлюється. Проте постає питання – яким чином ці ліки розподіляються між пацієнтами?

Ми порівняли дані по наявним залишкам ліків на період 28.04-08.05 (саме тоді Макар Коваленко перебував в лікарні) і тим списком, який видали Катерині Коваленко лікарі, для закупівлі ліків за власний кошт. Виявилось, що ліки, які призначали сину пані Катерини, були наявні в лікарні в залишках.

чеки 2

чеки

чеки

залишки 1

залишки 2

залишки 2

Чому ж їх не запропонували матері хворої дитини? За коментарем щодо черговості надання безкоштовних ліків ми звернулись до головного лікаря Вінницької обласної клінічної дитячої інфекційної лікарні – Бровінської Людмили Миколаївни.
«Є певна категорія хворих – це діти з дитячих будинків-інтернатів, діти позбавлені батьківського піклування, цим дітям ніхто нічого не дасть (мається на увазі, що не зможе придбати ліки – уточнення автора). Далі, поступають діти вкрай важкі, цим дітям перша допомога – необхідні антибіотики, інфузійна терапія та ін. – мають бути надані вчасно. Тому якийсь залишок ми маємо мати, але він невеликий. Саме тому ми просимо батьків, якщо вони можуть, то придбати необхідні ліки. Але пацієнтам в реанімації ми всі ліки видаємо. Також є запас на період епідемій.» – відповіла Людмила Миколаївна.

На наше уточнення щодо того, що син Катерини Коваленко потрапив саме до реанімаційного відділення лікарні з високою температурою в напівпритомному стані, але безкоштовні ліки вони отримали лише на 6 день після звернення до обласного департаменту громадських активістів, головний лікар відповіла:
«До реанімаційного відділення у нас останнім часом клали дітей і «неважких», тому що в лікарні не вистачало місць, був перевантажений лікувальний заклад. У квітні-травні до нас поступало багато хворих дітей і ми змушені були класти їх і у кабінетах, і у реанімаційному відділенні. А щодо Макара Коваленко, то так, мама дещо купувала сама. Багато ліків вони отримали від нас – ніфуроксазид, ентерол, частково фізрозчин, буфен, ністатін, гідросек, юнорм при потребі отримувала наш, а стерофундін, глюкоза, гік і рінгер частково. Це немаленька кількість! Чому лише на шостий день? Мабуть, їх не було тоді, а як тільки вони з’явились, то їх одразу дали. Прописаної процедури, кому і коли видавати ліки у нас немає, але якщо ми одразу віддамо весь запас ліків, то потім у нас не залишиться коштів, коли виникне нагальна потреба або спалах епідемії, адже бюджет лікарні невеликий».
Проте, як видно з скрінів по залишкам ліків, запас їх у лікарні на той період все ж був!

3

На запитання щодо того, що Катерина Коваленко знайшла інформацію про закупівлю ліків на сайті Prozorro, головний лікар відповіла: «Та сума, яка запланована у нас на закупівлю ліків, йде на відкриті торги. Ми їх розпочали два місяці назад. На перші торги ніхто не прийшов. Зараз мають бути другі торги і я не впевнена чи ці торги прийдуть постачальники. А деякі торги у нас просто зірвались»
Зайшовши на Prozorro дійсно можна побачити, що деякі торги в 2016 році (закупівля ліків, наркотиків та електролітів) зірвались через відсутність пропозицій. Але після перегляду оголошень про закупівлю виникає запитання, чому лікарня не опублікувала тендерних документів в оголошенні, щоб потенційний постачальник міг принаймі ознайомитись із списком ліків, які закуповує лікарня? Адже це є порушенням п.1, ст.10 ЗУ “Про публічні закупівлі” Відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі, несуть голова та секретар тендерного комітету замовника. Можливо, якби тендерна документація була завантажена відповідним чином, то можна було б уникнети зриву закупівель ліків.

proz 1

Також Катерина Коваленко внесла добровільний благодійний внесок до БО «Вінницький обласний благодійний Фонд допомоги хворим» готівкою, хоча 20 грудня 2016 року Вінницька обласна Рада своїм рішенням зобов’язала усі заклади охорони здоров’я, що підпорядковані обласному Департаменту охорони здоров’я, і, який використовує благодійні (добровільні) внески і пожертви, протягом 3-місячного терміну, тобто до квітня 2017, встановити на території медичного закладу електронний термінал для їх безготівкової сплати. Про труднощі з виконанням цього рішення писали активісти ГО «Філософія Серця».

благодійний

Головний лікар Вінницької обласної клінічної дитячої інфекційної лікарні пояснила, що термінал вони встановити не можуть за браком вільної площі, але з 26 травня використовують термінал другої міської лікарні, де є відповідна «сторінка» дитячої інфекційної лікарні. Як теж зазначила головний лікар, то в 2016 році лікарнею було отримано 200 тис. грн. благодійної допомоги. На них вдалось зробити частковий ремонт та закупити додаткові ліки.
В обласному ж бюджеті на 2017 рік на закупівлю лікарських препаратів для Вінницької обласної клінічної дитячої інфекційної лікарні було закладено 331 200 грн.

бюджет

За словами Людмили Миколаївни, з одного боку це і значна сума, враховуючи також додаткові надходження з бюджету в цьому році, проте в перерахунку на нинішні ціни за ліки, це дуже мало.

Загалом ситуація виглядає наступним чином:
1. У лікарнях є певний запас ліків, проте розподілення його є доволі заплутаним процесом, часто із впливом суб’єктивних чинників. Єдиного документу, який би регламентував процедуру отримання безкоштовних ліків пацієнтами, в лікарні немає.
2. Запас безкоштовних ліків є невеликим, що пов’язано із браком бюджетних коштів на їх закупівлю.
3. Пацієнти часто не знають про можливість отримати безкоштовні ліки та не знають, які ліки є у лікарнях, що заважає аргументовано вимагати від лікарів ті ліки, які є в наявності. Нагадуємо, що перелік безкоштовних ліків можна переглянути на сайті «Є ліки».

Проте, на нашу думку дана ситуація є невичерпаною, мати хворого хлопчика так і не отримала усіх відповідей від головного лікаря Вінницької обласної клінічної дитячої інфекційної лікарні, тому ГО «Центр громадської активності «Результат» буде й надалі слідкувати за розвитком подій.

Розслідування проводилось в рамках моніторингової кампанії щодо публікації інформації про залишки ліків медичними закладами Вінницької області в рамках реалізації проекту Центру «Ейдос» «Забезпечення ефективних медичних витрат» за фінансової підтримки програмної ініціативи «Громадське здоров’я» міжнародного фонду «Відродження».